Akt założycielski Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Akt założycielski Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
I. Postanowienia ogólne
§ 1.
- Stosownie do uchwały nr XII/121/99 Rady Miejskiej w Zduńskiej Woli z dnia 24 czerwca 1999 roku w sprawie utworzenia Towarzystwa Budownictwa Społecznego "ZŁOTNICKI" Spółka z o.o., posiadając kontrasygnatę Skarbnika Miasta z dnia 7 marca 2000 r. - sygnatura FB.I 302/9/2000 - Krzysztof Jonczyk i Jacek Hillebrand działając w imieniu i na rzecz reprezentowanej przez siebie osoby prawnej oświadczają, że zawiązują spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, zwaną dalej "Spółką", powstałą w wyniku przekształcenia Zakładu Budżetowego pod nazwą: Administracja Budynków Komunalnych w Zduńskiej Woli w trybie ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalne i Kodeksu Handlowego.
- Firma Spółki brzmi: Towarzystwo Budownictwa Społecznego "ZŁOTNICKI" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka może używać skrótu Towarzystwo Budownictwa Społecznego "ZŁOTNICKI" sp. z o.o.
- Spółka działa na podstawie ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 2224 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o SIM", ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 172 ze zm.), ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 679), ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.), ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) oraz postanowień niniejszego aktu.
§ 2.
- Towarzystwo Budownictwa Społecznego "ZŁOTNICKI" spółka z o.o., zwane dalej "Towarzystwem", działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
- Na obszarze swojego działania Towarzystwo może tworzyć oddziały i przedstawicielstwa.
§ 3.
Siedzibą Towarzystwa jest Miasto Zduńska Wola.
§ 4.
Czas trwania Towarzystwa jest nieoznaczony.
§ 5.
- Przedmiotem działalności Towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.
- Towarzystwo może również:
- nabywać lokale mieszkalne i budynki mieszkalne oraz niemieszkalne, w celu rozbudowy, nadbudowy i przebudowy, w wyniku której powstaną lokale mieszkalne;
- przeprowadzać remonty i modernizacje obiektów przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu;
- wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach Towarzystwa;
- sprawować na podstawie umów zlecenia zarząd nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi niestanowiącymi jego własności;
- sprawować zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi w ułamkowej części jego współwłasność;
- prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w tym budować lub nabywać budynki w celu sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu;
- dzierżawić Społecznym Agencjom Najmu lokale mieszkalne w celu wynajmowania tych lokali osobom fizycznym wskazanym przez gminę, na zasadach określonych w rozdziale 3a ustawy o SIM, w przypadku gdy z budową lokalu nie było związane zawarcie umowy, o której mowa w art. 29 ust. 1-2b lub w art. 29a ust. 1 ustawy o SIM.
- Przedmiotem działalności Towarzystwa zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), w zakresie wynikającym z ustawy o SIM, opisanym w ust. 1 i 2 są:
- roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych - PKD 41.20.Z;
- rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych - PKD 43.11.Z;
- przygotowanie terenu pod budowę - PKD 43.12.Z;
- kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek - PKD 68.10.Z;
- wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi - PKD 68.20.Z;
- zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie - PKD 68.32.Z;
- działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach - PKD 81.10.Z;
- roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych - PKD 42.21.Z;
- pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane - PKD 43.99.Z;
- wykonywanie instalacji elektrycznych - PKD 43.21.Z;
- wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych - PKD 43.22.Z;
- tynkowanie - PKD 43.31.Z;
- zakładanie stolarki budowlanej - PKD 43.32.Z;
- posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian - PKD 43.33.Z;
- malowanie i szklenie - PKD 43.34.Z;
- wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych - PKD 43.39.Z;
- wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych - PKD 43.29.Z;
- odprowadzanie i oczyszczanie ścieków - PKD 37.00.Z;
- zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne - PKD 38.11.Z;
- zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne - PKD 38.11.Z;
- niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych - PKD 81.21.Z;
- pozostałe sprzątanie - PKD 81.29.Z;
- działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni - PKD 81.30.Z.
§ 6.
Dochody Towarzystwa nie mogą być przeznaczone do podziału między wspólników. Przeznacza się je w całości na działalność określoną w § 5.
§ 7.
W przypadku likwidacji Towarzystwa stosuje się przepisy tytułu III działu I rozdziału 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (art. 270-290).
§ 8.
Wymagane przez prawo ogłoszenia pochodzące od Towarzystwa zamieszczane będą w siedzibie Towarzystwa, na jego stronie internetowej i tablicy ogłoszeń, a także w dzienniku o zasięgu lokalnym, z wyjątkiem ogłoszeń zastrzeżonych odpowiednimi przepisami dla Biuletynu Zamówień Publicznych oraz Monitora Sądowego i Gospodarczego.
II. Kapitał zakładowy Towarzystwa
§ 9.
- Kapitał zakładowy Towarzystwa wynosi 12.537.000,00 zł (słownie: dwanaście milionów pięćset trzydzieści siedem tysięcy złotych 00/100) i dzieli się na 25.074 (słownie: dwadzieścia pięć tysięcy siedemdziesiąt cztery) udziały po 500,00 (słownie: pięćset złotych 00/100) każdy. Udziały są równe i niepodzielne. Każdy wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział.
- Wszystkie udziały w kapitale zakładowym obejmuje jedyny wspólnik - Miasto Zduńska Wola w zamian za wkłady.
- Składniki przekształconego Zakładu Budżetowego pod nazwą Administracja Budynków Komunalnych w Zduńskiej Woli, w tym mienia zakładu budżetowego Administracja Budynków Komunalnych w Zduńskiej Woli oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu utworzą majątek własny Towarzystwa. Wartość majątku zostanie określona bilansem zamknięcia Administracji Budynków Komunalnych w Zduńskiej Woli, który to bilans będzie podstawą do sporządzenia bilansu otwarcia dla Towarzystwa.
§ 10.
Zgromadzenie Wspólników może podwyższać kapitał zakładowy do kwoty 40.000.000,00 zł (słownie: czterdzieści milionów złotych 00/100) w terminie do 31 grudnia 2041 r. i nie stanowi to zmiany niniejszego aktu.
§ 11.
Zbycie przez Towarzystwo nieruchomości stanowiącej wkład niepieniężny Miasta Zduńska Wola oraz sprzedaż udziałów wymaga uchwały Zgromadzenia Wspólników.
§ 12.
- Towarzystwo tworzy fundusze stosownie do uchwały Zgromadzenia Wspólników, w tym między innymi fundusz remontowy i inwestycyjny
- Fundusz remontowy i fundusz inwestycyjny będą lokowane wyłącznie w bankach i obligacjach Skarbu Państwa lub obligacjach komunalnych. Suma lokat w jednym banku lub grupie banków powiązanych kapitałowo nie może przekraczać 45 (czterdzieści pięć) % depozytu Towarzystwa.
- Towarzystwo może ponownie inwestować uzyskane dochody z działalności wymienionej w § 5 ust. 2 w celu gromadzenia funduszu inwestycyjnego.
- Towarzystwo tworzy kapitał zapasowy z przeznaczeniem na pokrycie strat bilansowych.
- Wspólnicy mogą być zobowiązani do wniesienia dopłat w wysokości sześciokrotności wartości posiadanych udziałów, również w innym celu niż na kapitał zapasowy.
- Dopłaty będą nakładane i uiszczane przez Wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów.
- Wysokość i terminy wnoszenia dopłat określa Zgromadzenie Wspólników w drodze uchwały.
- Termin zwrotu dopłat określa Zgromadzenie Wspólników w drodze uchwały.
- Dopłaty mogą być zwracane pomimo istnienia strat bilansowych, z zastrzeżeniem artykułu 189 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Do zwrotu dopłat nie stosuje się art. 179 § 2 ww. ustawy. Zwrot dopłat będzie dokonywany równomiernie wszystkim Wspólnikom.
III. Kryteria i tryb przeznaczania mieszkań dla konkretnych najemców
§ 13.
- Najemcą lokalu mieszkalnego w ramach inwestycji może być osoba lub osoby fizyczne, które spełniają kryteria wskazane przez przepisy prawa, w szczególności art. 30 ustawy o SIM. Towarzystwo może ponadto wynająć lokal mieszkalny podmiotom, o których mowa w art. 30a ustawy o SIM.
- Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny wybudowany przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego, w tym przy wykorzystaniu kredytu komercyjnego osobie fizycznej, jeżeli:
- osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;
- średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu wybudowanego przy udziale finansowania zwrotnego, w przypadku, gdy z budową lokalu było związane zawarcie umowy, o której mowa w art. 29 ust. 2b ustawy o SIM, nie przekracza wartości określonych w ustawie o SIM w brzmieniu na dzień przeprowadzenia naboru;
- średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego wybudowanego przy udziale finansowania zwrotnego w innych przypadkach niż wskazane w pkt. 2, nie przekracza wartości określonych w ustawie o SIM w brzmieniu na dzień przeprowadzenia naboru.
- Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny w swoich zasobach osobie posiadającej tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości lub osobie wchodzącej w skład gospodarstwa domowego, którego członek posiada tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości, jeżeli zmiana miejsca zamieszkania jest związana z podjęciem przez członka gospodarstwa domowego pracy w pobliżu miejsca położenia zasobów Towarzystwa, w których znajduje się lokal, o którego wynajem się ubiega.
- Lokale mieszkalne, do których Towarzystwo posiada tytuł prawny, przeznacza się przede wszystkim na wynajem dla rodzin lub osób, które spełniają kryteria ustawowe oraz które ze względu na pozom dochodów lub szczególną sytuację życiową, nie mogą zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych poprzez budowę lub zakup własnego mieszkania.
- Szczegółowe zasady najmu, sposób przeprowadzenia naboru, prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego stosowane i obowiązujące w Towarzystwie, ustalane są przez Zgromadzenie Wspólników Towarzystwa.
- Mieszkania budowane lub remontowane z udziałem kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, Banku Gospodarstwa Krajowego lub w ramach realizacji programów rządowych popierania budownictwa mieszkaniowego podlegają regulacji normatywnej stosownie do aktów wykonawczych do ustawy o SIM.
IV. Czynsze
§ 14.
Stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w zasobach Towarzystwa, ustala się w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez Towarzystwo pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zobowiązań związanych z budową, z zastrzeżeniem postanowień art. 28 ustawy o SIM.
V. Organy Towarzystwa
§ 15.
Organami Towarzystwa są:
- Zgromadzenie Wspólników;
- Rada Nadzorcza;
- Zarząd.
§ 16.
W Zgromadzeniu Wspólników Miasto Zduńska Wola reprezentowane jest przez Prezydenta Miasta Zduńska Wola.
§ 17.
- Zgromadzenia Wspólników zwoływane są jako zwyczajne i nadzwyczajne.
- Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników powinno odbyć się w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego i zwołuje je Zarząd.
- Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników zwoływane jest przez Zarząd lub Radę Nadzorczą w miarę potrzeby.
- Rada Nadzorcza ma prawo zwołania zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, jeżeli Zarząd nie zwoła go w terminie przewidzianym w ust. 2 oraz nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników w wypadku, gdy uzna to za wskazane, a Zarząd nie uczyni tego w ciągu 14 dni od zgłoszenia wniosku przez Radę Nadzorczą.
- Jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na Zgromadzeniu Wspólników może ono powziąć uchwały bez formalnego zwołania, jeżeli nikt z obecnych nie wniesie sprzeciwu ani co do odbycia zgromadzenia, ani co do postawienia poszczególnych spraw na porządku obrad.
- Zgromadzenia Wspólników odbywają się w siedzibie Towarzystwa.
- Na jeden udział przypada jeden głos w Zgromadzeniu Wspólników.
§ 18.
Do kompetencji Zgromadzenia Wspólników oprócz spraw wymienionych w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych i innych aktach normatywnych wymienionych w § 1 ust. 3, należy:
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania Zarządu z działalności Towarzystwa oraz sprawozdania finansowego Towarzystwa za ubiegły rok obrotowy;
- udzielanie członkom Zarządu i Rady Nadzorczej absolutorium z wykonania przez nich obowiązków;
- powzięcie uchwały o przeznaczeniu zysku albo sposobie pokrycia straty;
- podejmowanie uchwał dotyczących roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązywaniu Towarzystwa lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru;
- podejmowanie uchwał o zbyciu lub wydzierżawieniu Towarzystwa lub jego części oraz ustanowienia na nim ograniczonego prawa rzeczowego;
- podejmowanie uchwał w sprawie połączenia lub likwidacji Towarzystwa oraz wyznaczenie likwidatora;
- podejmowanie uchwał o nabyciu nieruchomości i zbyciu nieruchomości należących do Towarzystwa;
- powoływanie i odwoływanie członków Rady Nadzorczej;
- podejmowanie uchwał w sprawie zmian w akcie założycielskim spółki
- zatwierdzenie regulaminu Rady Nadzorczej;
- zatwierdzenie rocznych i wieloletnich planów spółki;
- powołanie pełnomocnika Zgromadzenia Wspólników do nawiązania stosunku pracy i rozwiązania stosunku pracy z Zarządem;
- ustalanie wynagrodzenia dla Prezesa Zarządu i pozostałych członków Zarządu;
- ustalenie wynagrodzenia dla członków Rady Nadzorczej.
§ 19.
- Rada Nadzorcza składa się z od trzech do pięciu członków powoływanych przez Zgromadzenie Wspólników.
- Zgromadzenie Wspólników desygnuje nie więcej niż trzech członków Rady Nadzorczej.
- Dwóch członków Rady Nadzorczej desygnują pracownicy Towarzystwa w głosowaniu bezpośrednim i tajnym, przy zachowaniu zasady powszechności. Tryb i sposób wyboru tych członków Rady Nadzorczej określa regulamin, zatwierdzony przez pracowników Towarzystwa. Członek Rady Nadzorczej wybrany przez pracowników Towarzystwa może być również odwołany uchwałą Zgromadzenia Wspólników na wniosek 1/5 ogółu pracowników Towarzystwa liczonej na dzień składania wniosku.
- Kadencja Rady Nadzorczej trwa 3 lata. Mandaty członków Rady Nadzorczej wygasają z dniem odbycia Zgromadzenia Wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia tej funkcji.
- Członków Rady Nadzorczej powołuje się na okres wspólnej kadencji. Mandat członka Rady Nadzorczej powołanego przed upływem danej kadencji wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków Rady Nadzorczej.
- Jeżeli działalność Towarzystwa będzie prowadzona na terenie innych gmin, to każda z nich ma prawo wprowadzić do Rady Nadzorczej jednego przedstawiciela z zastrzeżeniem ust. 1-3.
§ 20.
- Rada Nadzorcza wybiera ze swego grona Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza.
- Uchwały Rady Nadzorczej zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równowagi decyduje głos Przewodniczącego lub w przypadku jego nieobecności - Wiceprzewodniczącego.
- Uchwała Rady Nadzorczej jest ważna jeżeli na posiedzenie Rady zostali zaproszeni wszyscy jej członkowie, zgodnie z zasadami przyjętymi w regulaminie Rady Nadzorczej i jednocześnie w posiedzeniu uczestniczy co najmniej trzech jej członków, w tym Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący.
- Członkowie Rady Nadzorczej wykonują swoje prawa i obowiązki osobiście.
- W posiedzeniach Rady Nadzorczej uczestniczy Prezes Zarządu, wyznaczony przez Prezesa Zarządu członek Zarządu lub inny pracownik Towarzystwa.
§ 21.
- Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością Towarzystwa, a w szczególności:
- ocenia sprawozdanie Zarządu z działalności Towarzystwa, sprawozdanie finansowe za rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym ocenia wniosek Zarządu dotyczący przeznaczenia zysku lub sposobu pokrycia straty oraz przedstawia Zgromadzeniu Wspólników coroczne sprawozdanie z wyników oceny w tych sprawach;
- stawia na Zgromadzeniu Wspólników wnioski o udzielenie lub nieudzielenie członkom Zarządu absolutorium z wykonania przez nich obowiązków oraz wnioskuje o zatwierdzenie lub niezatwierdzenie sprawozdań i wniosków wymienionych w pkt 1;
- opiniuje stawki czynszu w zasobach Towarzystwa oraz zasadność zmiany wysokości stawki czynszu;
- stawia wnioski na Zgromadzeniu Wspólników dotyczące zasad zbycia udziałów;
- dokonuje doraźnych kontroli Towarzystwa jako jednostki gospodarczej;
- opiniuje plany działania Towarzystwa przedkładane do zatwierdzenia Zgromadzeniu Wspólników;
- wnioskuje do Zarządu i Zgromadzenia Wspólników w każdej sprawie, w której uzna to za stosowne.
- Do kompetencji Rady Nadzorczej należy ponadto:
- wnioskowanie lub zwoływanie zwyczajnych i nadzwyczajnych Zgromadzeń Wspólników, stosownie do postanowień § 17 ust. 4;
- nadzorowanie wykonania przez Zarząd uchwał Zgromadzenia Wspólników;
- zatwierdzanie regulaminu organizacyjnego Towarzystwa uchwalonego przez Zarząd;
- odwoływanie i powoływanie członków Zarządu;
- wybór podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego Towarzystwa.
- Rada Nadzorcza wydaje opinię we wszystkich sprawach wymagających uchwały Zgromadzenia Wspólników a w szczególności w sprawie:
- wystąpienia o kredyt udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach realizacji programów rządowych popierania budownictwa mieszkaniowego, jak również u innych kredytodawców i pożyczkodawców;
- korzystania z funduszu inwestycyjnego.
- W celu wykonania swoich obowiązków Rada Nadzorcza może badać wszystkie dokumenty Towarzystwa, żądać od Zarządu i pracowników Towarzystwa sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku Towarzystwa.
- Rada Nadzorcza powinna zbierać się na posiedzenia nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Tryb pracy Rady Nadzorczej określa regulamin zatwierdzony przez Zgromadzenie Wspólników.
§ 22.
- Zarząd składa się z od jednego do trzech członków, w tym z Prezesa Zarządu. Liczba członków Zarządu określana jest przez Zgromadzenie Wspólników w drodze uchwały.
- Prezes Zarządu jest jednocześnie kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
- Kadencja Zarządu trwa trzy lata. Ustępujący członkowie Zarządu mogą być powołani ponownie. Każdy z członków Zarządu może być odwołany przez Radę Nadzorczą przed upływem kadencji.
- Mandaty członków Zarządu wygasają z dniem odbycia Zgromadzenia Wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka Zarządu.
- Członków Zarządu powołuje się na okres wspólnej kadencji. Mandat członka Zarządu powołanego w trakcie kadencji Zarządu wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków Zarządu.
- Zarząd reprezentuje Towarzystwo w sądzie i poza sądem.
- Do składania oświadczeń i podpisywania w imieniu Towarzystwa w przypadku Zarządu jednoosobowego uprawniony jest Prezes Zarządu jednoosobowo, a w razie jego nieobecności dwóch prokurentów razem (prokura łączna). W przypadku Zarządu wieloosobowego wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa Zarządu, a w razie nieobecności Prezesa Zarządu dwóch członków Zarządu albo jednego członka Zarządu łącznie z prokurentem.
- Zarząd może ustanowić prokurentów. Ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich członków Zarządu. Prokurę może odwołać każdy członek Zarządu.
- Zarząd może ustanowić prokurentów. Ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich członków Zarządu. Prokurę może odwołać każdy członek Zarządu.
- Członek Zarządu nie może bez zgody Towarzystwa zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej, bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka Zarządu co najmniej 10% udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka Zarządu.
§ 23.
Do Zarządu należą wszystkie sprawy, których nie zastrzegają dla innych organów ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych oraz postanowienia niniejszego aktu.
§ 24.
Zakres uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach pracy określa Zarząd.
VI. Rachunkowość Towarzystwa
§ 25.
- Rok obrotowy Towarzystwa pokrywa się z rokiem kalendarzowym z tym, że pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2000 r.
- Zarząd Towarzystwa w ciągu trzech miesięcy od chwili zakończenia roku obrotowego sporządza sprawozdanie finansowe w tym bilans, rachunek zysków i strat oraz pisemne sprawozdanie z działalności.
- Dokumenty, o których mowa w ust. 2, Zarząd przedkłada Radzie Nadzorczej oraz do zatwierdzenia Zgromadzeniu Wspólników.
VII. Postanowienia końcowe
§ 26.
- Towarzystwo wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których przedmiotem był przekształcony zakład budżetowy Administracja Budynków Komunalnych w Zduńskiej Woli, bez względu na charakter prawny tych stosunków.
- Pracownicy przekształconego zakładu budżetowego Administracja Budynków Komunalnych w Zduńskiej Woli stają się z mocy prawa pracownikami Towarzystwa.
Tekst jednolity po zmianach dokonanych uchwałą Zgromadzenia Wspólników Nr 02/01/23 i zaprotokołowanych przez Notariusza Małgorzatę Bilant w dniu 12.01.2023 roku.